recenze tr2

29. března 2008 v 21:27 |  recenze tr2

Je konec roku 1998 a Lara je zpátky s novým dobrodružstvím. Grafika je mnohem propracovanější, než v předchozím dílu, především proto, že konečně můžete pobíhat pod širým nebem, nejen v katakombách a chrámech - i když jsme byli v TR1 např. ve Ztraceném údolí = venku, měli jsme místo nebe jen černotu. Teď už je to se skutečným nebem a vypadá to o moc líp, především "večer". Je zde několik dalších důležitých změn: místo pohledem na Lařin drdůlek se po dobu hraní budete kochat jejím dlouhým vlajícím copem (který jste zatím mohli vidět jen ve videosekvencích). Vystřídáte 3 různé "oblečky" - pro každou sérii levelů jiný, když nepočítáme dva na doma, pohodlné tepláky a černý top a nebo na konci hry krásný modrý župan (a všimli jste si, že je u toho bosa?!). Lařin dům je taky o něco vybavenější - hlavně tam přibyla jedna důležitá osoba - sluha Winston/Jeeves, který vám bude celý veget doma zpříjemňovat vzdycháním a cinkáním hrníčků při nabízení čaje - vyhovět mu ale nemůžete... Někdy asi spíš budete mít chuť se ho zbavit (od toho tu máme ledničku, necháme ho trochu vymrznout…:o)) Lara si pořídila velmi vkusnou ložnici (na jejím místě byly v prvním díle zavřené dveře a neměli jsme k ní přístup). Vedle postele má zamčenou malou místnost na zbraně, ke kterým budete mít klíč teprve až to budete nejvíc potřebovat - v posledním levelu hry. Vedle ložnice je koupelna s vanou plnou vody, sprchovacím koutem (ale nejde pustit vodu) a umyvadlem. Oknem vidíte do zahrady. Místo tělocvičny už je jen volný pokoj, ale žádný strach, v příštím díle už ji zase budete mít, a ještě vylepšenou. Bazén zůstal tam kde předtím. Na místě bývalé ložnice je teď velmi pěkná knihovna.

Také se můžete podívat na zahradu, kde vás čeká překážková dráha na čas, vlastně místo tělocvičny, skládající se z různého šplhání, přeskakování, sjíždění po šikmých plošinách, plavání a sklouznutí po laně. Mimoto je tam také bludiště z živého plotu, kterým se dostanete k časovému spínači (jsou tam i světlice), který otevře dveře v domě, vedoucí do jakéhosi sklepa, ve kterém má Lara uložené své nejkrásnější poklady.

Hudba a zvuk jsou taky dobře propracované - až budete blízko nebezpečí, začne hrát tajemněji (takže budete nervózní ještě vícJ). A těchto situací tam bude víc než dost - tentokrát na vás pomstychtiví tvůrci uchystali krvelačné mafiány a mnichy, další dinouše, spousty bodáků, valících se balvanů a ostrých čepelí. Na to, že v minulém díle byli jen dva lidští nepřátelé (když nepočítáme zmutovanou Natlu), je to tedy opravdu drsná změna. Pokud nejste jo spořiví, občas vám chybnou lékárnice a případně i náboje, protože lidských banditů je tam šílené množství, s palicemi i se zbraněmi (z těch občas kápnou nějaké náboje), a občas na vás nějaký z nich zařve, než do vás začne pálit, třeba: "Řekni sýr!"

Na začátku budete až po uši v pavoucích, zaútočí na vás tygři a draví ptáci... ale zato budete mít možnost proběhnout se po Velké Čínské zdi, později navštívit Benátky, mořské dno, Tibet plný mnichů a dokonce i dračí doupě. Konec hry trávíte (poněkud netradičním způsobem) u Lary doma a nakonec vám Lara (poněkud netradičním způsobem) "popřeje dobrou noc".

Co se týče výzbroje, zbraní přibylo - a to pro různé účely - například ve vodě můžete použít harpuny. Také budete mít kromě oblíbených pistolí s nevyčerpatelnými náboji brokovnici, automatické pistole, UZI (samopaly), M16, granátomet (je fascinující pozorovat, jak vzduchem letí kus tygra - pokud zkusíte cheaty a nezapálíte při tom světlice, budete moci to samé vidět i u Lary :o)) a ty harpuny.

Mimoto jste dostali možnost si ve tmavých místnostech zapálit světlici. V inventáři máte místo kompasu stopky - statistiku, jak dlouho už hrajete konkrétní level, kolik metrů jste ušli, kolik lékárniček jste použili, kolik jste odpravili lidí a kolikrát jste vystřelili zbytečně. Také kolik jste posbírali tajných předmětů - v každém levelu jsou tři barevní dráčci, které musíte najít.

Ovládání je skoro stejné jako v předchozím díle. Přibyly jen otočky ve vzduchu, již zmiňované zapalování světlic (tlačítko -_) a pak možnost šplhat po žebříku (stačí postavit se před něj, zmáčknout Ctrl + šipku dopředu, případně vyskočit), proskakovat (nebo rozstřelovat) okna, během hry budete jezdit na sněžném skútru a loďce. Páky dostaly nový kabát - většinou je objevíte v podobě tlačítek a dalších, barevných spínačů.

A nyní o příběhu - Začínáme ve staré Číně. Lara se vydala hledat Xianskou dýku, o které se kdysi v Číně vyprávělo, že dá svému majiteli ohromnou moc - pokud si ji bodne do srdce. Mniši ji ukryli a Lara musí procestovat půlku světa, aby se k ní mohla dostat. Není ale sama, kdo po dýce touží - je zde ještě italská mafiánská banda Fiama Nera, potetovaná znakem (Čínská zeď, drak a dýka), který vás bude provázet celou hrou, v čele s Marcem Bartolim (je to opravdu drsný chlap, soudě třeba podle toho, že na jeho zdraví v první videoscénce jeden z jeho kumpánů připije jedem…), který jí rozhodně nechce dát šanci. Lara se tajně dostane do jeho letadla, (a zkoumá bedny, zatímco se Marco hádá s kámošem Fabiem), ale nakonec ji objeví, jeden z Marcových kumpánů, Eros (Ramazzotti, hihi), ji omráčí a připraví o zbraně - a jsou tu naše oblíbené situace, kdy na nás někdo útočí a my nemáme šanci se bránit. Nakonec (jako obvykle) však své zbraně zase nashromáždí a ujíždí (nebo spíš odlétá) od něj pryč. Nachází ho v Tibetu, mučícího nebohého mnicha Bratra Chan Barkhanga. Ten si ji spletl s andělem, který ho přišel vysvobodit a vzít ho s sebou. Lara udělá s chlápky krátký proces a od Bratra Chana se dozví, že všechno kdysi začalo kvůli Marcova otce Gianniho a jeho syn se chce pomstít a dokončit jeho dílo. Najít dýku a ovládnout svět… a mniši se připravují na válku proti němu. Nakonec Bartoli díky své touze a snaze skutečně získá obrovskou sílu - promění se ve strašlivého draka, se kterým se Lara v jednom z posledních dílů utká a div kvůli něj nepřijde o život. Ale přemůže ho, jen se ještě naposledy musí utkat s jeho kumpány u sebe doma a proběhnout se po překážkové dráze… je nutno dodat, že setmělý Lařin dům vyhlíží možná ještě líp než ve dne, atmosféra je opravdu dokonalá a hlavně romantická. No, jednoduše, hra opravdu stojí za to, čeká na vás 18 levelů prvotřídního napětí a zábavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama